Cisza sztuki to najgłośniejszy krzyk.

Play Video

Cisza sztuki to najgłośniejszy krzyk. 
Rozmowa z utalentowanym i wielokrotnie nagradzanym fotografem Szymonem Kobusińskim o tym, dlaczego potrzebujemy sztuki w niespokojnych czasach.

Wywiad powstał w styczniu 2022 roku.

“Światu grożą trzy plagi, trzy zarazy.
Pierwsza – to plaga nacjonalizmu.
Druga – to plaga rasizmu.
Trzecia – to plaga religijnego fundamentalizmu.
Te trzy plagi mają tę samą cechę, wspólny mianownik – jest nim agresywna, wszechwładna, totalna irracjonalność. 
Do umyslu porażonego jedną z tych plag nie sposób dotrzeć. W takiej głowie pali się święty stos, który tylko czeka na ofiary”

– Ryszard Kapuściński, Imperium

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka “Rozmów Czwartkowych” i rozmowy o roli sztuki.

W roli głównej Szymon Kobusiński.

Fotograf, autor multimedialnych projektów artystycznych, wykładowca, założyciel pracowni fotograficzno-filmowej „Studio Bank”, producent. Laureat wielu prestiżowych nagród polskich i międzynarodowych. Absolwent Katedry Fotografii na Wydziale Operatorskim w PWSFTviT w Łodzi. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Od lat fotografuje wybitne osobowości, twórców, znanych i cenionych przedstawicieli świata kultury, nauki, polityki i biznesu.
Wypracował autorski styl fotografii portretowej, w którym łączy tradycyjną estetykę obrazu z unikalną psychologią bohatera. Inną przestrzenią jego autorskich realizacji jest fotografia podwodna. To, co zazwyczaj udaje się osiągnąć przy użyciu technologii podczas postprodukcji, Szymon Kobusiński realizuje w sposób żywy, osiągając maksimum efektu już na planie zdjęciowym. Dzięki doskonałej znajomości technik fotograficznych i umiejętności pracy światłem osiąga niezwykłe wizualne efekty, porównywalne z malarstwem renesansowym i – z drugiej strony – ultranowoczesnymi technologiami.